Temmuz Ayında Kira Artışı Ne Kadar Olacak

/ 8 Kasım 2017 / 5 / yorumsuz
Temmuz Ayında Kira Artışı Ne Kadar Olacak

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017 yılının Temmuz ayında kiraya yapılacak olan zam oranı yüzde 9,98 oranında olacak.

2017 Temmuz Kira Artış Oranları
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017 yılının Temmuz ayında kiraya yapılacak olan zam oranı yüzde 9,98 oranında olacak. 
Zam Uygulaması
Gayrimenkul kiralarına yapılacak olan zam oranı, üretici fiyat endeksi oranları baz alınarak uygulanıyor. Konutlarda zorunlu olan uygulama, 2020 yılına kadar işyerleri için geçerli olmuyor. İşyeri kira bedellerine zam uygularken bu uygulamanın geçerli olması 2020 Temmuz ayından itibaren olacak. Söz konusu tarihe kadar yapılan kira zamları, sözleşmeye bağlı kalmak koşulu ile istenilen oranda olabilecek.
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi
Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi, Haziran ayında bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,07 oranında artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksinin bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile artışı yüzde 7,82 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile artışı yüzde 14,87 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre artışı yüzde 9,98 oranında oldu.
Temmuz Ayında Zamlar Yüzde 9,98 Oranında Olacak
Kira bedeline eklenen zam oranı, enflasyon oranlarının on iki aylık ortalamalarına göre hesaplanıyor. Bu durumda Temmuz ayında kiracılara yapılacak olan zam oranı yüzde 9,98 oranında olacak. Örnek vermek gerekir ise mevcut durumda bin TL olan kira bedeline, yüzde 9,98 oranında bir zam uygulanması sonucunda yeni kira bedeli 1099,8 oranında olacak.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.