2017 Verasetİntikal Vergisi

Veraset veintikal vergisi, karşılıksız şekilde kazanç elde eden kişilerin ödemekleyükümlü olduğu vergidir. Kişi, miras ya da vasiyet gibi sebeplerden dolayı birkazanç elde etmiş ise veraset ve intikal vergisi ödemekle yükümlüdür. Bağış yada farklı şekilde bir servet sahibi olduysa da intikal vergisi ödemekleyükümlüdür.

Veraset veİntikal Vergisinde Muafiyet Durumları

Kamusalmuafiyet kapsamına, kamu kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, sosyalsigorta kurumları, kamuya yararlı sayılan dernekler, siyasi partiler ve bunlaraait olan veya bunların aralarında kurdukları kuruluşlardan kurumlar vergisindenmuaf olanlar,

Yukarıdasayılanların dışında kalan tüzel kişilere ait olup kamu yararı için; ilim,araştırma, kültür, sanat, sağlık, eğitim, din, hayır, imar, spor gibi alanlardafaaliyette bulunmak amacıyla kurulan kuruluşlar,

Yabancıdevletlerin Türkiye’de bulunan elçi, maslahatgüzar ve konsolosları (fahrikonsoloslar hariç) ile elçilik ve konsolosluklara mensup olan ve o devletinuyruğunda bulunan memurları ve Türkiye’de resmi bir göreve memur edilenler vebu sayılanların aile bireyleri, veraset ve intikal vergisinden muaftır.

2017 Verasetve İntikal Vergisi Oranları

 

 

                                      Matrah

Verginin Oranı (%)

Veraset Yoluyla
İntikallerde

İvazsız
İntikallerde

İlk                           210.000 TL için

1

10

Sonra gelen             500.000 TL için

3

15

Sonra gelen          1.110.000 TL için

5

20

Sonra gelen          2.000.000 TL için

7

25

Matrahın            3.820.000 TL’yi aşan bölümü için

10

30

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz