2017 Veraset ve İntikal Vergisinin İlk Taksiti

Veraset ve intikal vergisi, bir diğer adı ile miras vergisi için ilk taksitler 1 – 31 Mayıs tarihleri arasında ödenecek. Miras vergisinin ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenecek.

Miras Vergisi

Veraset ve intikal vergisi, bir diğer adı ile miras vergisi, karşılıksız şekilde kazanç elde eden kişilerin ödemekle yükümlü olduğu vergidir. Kişi, miras ya da vasiyet gibi sebeplerden dolayı bir kazanç elde etmiş ise veraset ve intikal vergisi ödemekle yükümlüdür. Ayrıca kişi, bağış ya da farklı şekilde bir servet sahibi olduysa da intikal vergisi ödemekle yükümlüdür. Veraset ve intikal vergilerini ödemeden önce, belirlenmiş olan zamanlarda beyanname verilmesi gerekiyor.

2017 Miras Vergisi Oranları

Veraset ve intikal vergisinin ödemeleri için, her yıl yeniden hesaplama yapılıyor. İlk kez veraset ve intikal vergisini ödeyecek olan kişiler, o yıl için belirlenmiş olan oranlar doğrultusunda ödeme yapıyor.

Veraset ve intikal vergisini ödemekle mükellef olan kişiye ana, baba, eş ve çocuklarından ivazsız mal intikali olduğu takdirde, tarifede yer alan oranların yarısı baz alınarak ödeme yapılıyor.
 
MatrahVerginin Oranı
 
   Veraset Yoluyla İntikallerde  İvazsız İntikallerde
İlk 210.000 TL için110
Sonra gelen 500.000 TL için315
Sonra gelen 1.110.000 TL için520
Sonra gelen 2.000.000 TL için725
Matrahın 3.820.000 TL’yi aşan kısmı için1030

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz