2017 Yapı Ruhsatının Geçerlilik Süresi Nedir?

Bilindiği üzere inşaat yapmak isteyen müteahhitlerin mutlaka yapı ruhsatı almaları gerekmektedir. Ancak yapı ruhsatlarının da belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Peki, yapı ruhsatının geçerlilik süresi nedir?

Yapı Ruhsatı Nedir?

İmar kanunda belirlenen kurallar çerçevesinde inşaat yapılmasına izin verildiğini gösteren belgeye yapı ruhsatı adı verilmektedir. Verilen her yapı ruhsatının belirli bir geçerlilik süresi bulunmakta olup bu sürenin sonuna kadar inşaatın tamamlanması şartı bulunmaktadır. Sürenin dolmasına rağmen inşaatın tamamlanmaması durumunda ise inşaata devam edilmek istenmesi durumunda inşaat yenileme ruhsatı alınması gerekmektedir.

İnşaat Yapı Ruhsatı Geçerlilik Süresi 

İnşaat ruhsatının geçerlilik süresi ruhsatın alınarak inşaatın başlandığı tarihi takip eden 5 yıldır. 5 yıllık süre dolmasına rağmen inşaatın tamamlanmadığı durumlarda yüklenicinin mutlaka yenileme ruhsatı alarak inşaatına devam etmesi gerekir. Yenileme ruhsatı alınmadan devam edilen inşaat kaçak inşaat olarak kabul edilir çünkü bir önce alınan yapı ruhsatı süresinin dolması ile geçerliliğini yitirir. Ruhsat yenileme masrafı olarak yeniden harç tahsilatı yapılamaz. Ancak ruhsatın yenilenmesi durumunda bir önceki ruhsattan farklı olan alan hesaplamaları bulunuyorsa bu kısımlar için harç tahsilatı yapılabilir.

İnşaat Ruhsatı Yenileme Dilekçesi Örneği 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne

İlimiz merkez …………………………. Mahallesi ………………….. Ada ………………… no lu Parselime YAPI RUHSATI YENİLEMESİ yaptırmak istiyorum.

Bilgilerinize arz ederim

……../………/201…

T.C. NO :

ADRES : ADI SOYADI

Kayıt No : ………………….

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz