2017 Yılı İçin Daire Tapu Masrafı

Tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilen gayrimenkul devir ve iktisap işlemlerinde, her yıl için belirlenmiş bir oranda tapu harcı ödemesi yapılıyor. 2017 yılı için daire tapu masrafları da belirlenmiş durumda.

Tapu Harcı

Tapu müdürlüklerinde yapılan gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında tapu hizmetlerinin bedeli olarak tapu harcı talep ediliyor. Tapu harcının ödenmemesi durumunda tapu işlemleri gerçekleştirilemiyor. Gayrimenkul alı ve satım işlemleri esnasında kamu kuruluşlarının vermiş olduğu tapu hizmetlerinin bedeline karşılık olarak, tapu harcı ödeniyor.

Daire Tapu Masrafı

Her yıl Bakanlar Kurulu tarafınca belirlenen oranlarda, tapu dairesinde yapılan işlemler için harç ödeniyor. 2017 yılının Mart ayında, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen oranlarda indirim söz konusu oldu. Fakat bu indirim, her gayrimenkul türü için geçerli olmayıp, sadece daire ve işyerleri için geçerli kabul edildi. Yani daire satın alan kişilerin ödeyeceği harçta indirim yapıldı. Söz konusu indirim ile ödenecek olan tapu harcı binde 20 değil de, binde 15 oranında alınıyor.

Örnek daire tapu masrafı şu şekilde hesaplanıyor;

Daire satış bedeli: 200 bin TL
Harç oranı: binde 15
Daire tapu harcı: 3 bin TL (alıcı için 3 bin TL, satıcı için 3 bin TL olmak üzere toplamda 6 bin TL)
Tapu döner sermaye bedeli: 90,50 TL.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz