2017 Yılı Konutta KDV Oranları 

Bilindiği üzere yapılan konut satışları üzerinden de belirli oranlarda KDV tahsilatı yapılmaktadır. Bu oranlar geride bıraktığımız günlerde Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan yeni kararların Resmi Gazete de yayımlanması ile beraber değiştirilmişti. Peki, 2017 konutta KDV oranları ne kadar oldu?

Konutta KDV Oranı 

Resmi Gazete de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren yeni oranlarla beraber normal koşullarda Mart ayında dolacak olan sürenin Eylül ayına kadar uzatılması ile beraber 150 metrekare ve üzerinde ev satın alacak olan kişiler yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV oranı ödeyerek ev sahibi olabilecekler.

Yine aynı uygulama kapsamında yapı ruhsatını 1 Ocak tarihinden sonra alan konut inşaatı projeleri ile yine kamu kanalı ihalesi yine bu tarihten sonra gerçekleştirilen konut inşaatı projelerinde geçerli olacak. Buna göre metrekare vergi değerlerinin bin ile 2 bin lira arasında kalması durumunda bu konutlar teslim edilirken konutta KDV oranı olarak yüzde 8 oranı uygulanacak.

Yeni Projeden Ev Alanlara KDV İndirimi Yapılacak 

Markalı konut projelerinde oluşan konut stoku yükünün azaltılması amacı ile konut projelerinden ev alanlara da KDV indirimi yapılacak. Bu sayede konut alırken bu projelerini tercih eden kişiler yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV ödeyerek otomatik olarak yüzde 10 daha ucuz konut satın almış olacak. Bu sayede hem konut alanlar daha ucuza ev sahibi olacak hem de konut stoklarının azaltılması sağlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz