Bilindiği üzere taşınmaz malı olan kişilerin emlak vergisi ödemeleri gerekmektedir. Emlak vergisi ödemeleri her yıl belirlenen tarihlerde peşin olarak ödenebileceği gibi aynı zaman

2017 Yılında Alınan Gayrimenkul Vergi Ödemesi Ne Zaman Yapılır?
Bilindiği üzere taşınmaz malı olan kişilerin emlak vergisi ödemeleri gerekmektedir. Emlak vergisi ödemeleri her yıl belirlenen tarihlerde peşin olarak ödenebileceği gibi aynı zamanda istendiği takdirde 2 taksitle ödenebilmektedir. 2017 emlak vergisi ödemeleri için ilk taksit ödeme dönemi başlatılırken pek çok kişi ise 2017 yılında satın alınan konutun vergisinin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Peki, 2017 yılında alınan gayrimenkul vergi ödemesi ne zaman yapılır?
İlk Taksit Ödemeleri 31 Mayısta Sona Eriyor 
Emlak vergisi 2017 ödemeleri hatırlanacağı üzere 1 Mart 2017 itibari ile başlamıştı. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs itibari ile sona erecek. Emlak vergisini taksitli ödemek isteyen kişiler için ise emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı itibari ile başlayacak. 2017 yılında emlak satın alan kişiler için ise emlak vergisi ödemesi için sorumluluk eski konut sahibine ait oluyor. Yani emlak vergisi ödemesini konutu satın alan kişi değil konutu satan kişi yapmakla yükümlü oluyor. Bununla ilgili uygulanan kanun hükmü ise şöyle:
33 üncü maddenin (1) ilâ (7) numaralı fıkralarında yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde bu değişikliklerin vuku bulduğu, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi, Dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, Muafiyetin sukut ettiği tarihi, takip eden bütçe yılından itibaren başlıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.