Zorunlu Deprem Sigortası Zamlandı

5 bölgede geçerli olan zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı ile bir mesken için verilmesi gereken azami teminat tutarı rakamları yeni yıl tarifesi ile zamlandı. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği Resmi Gazete de yayımlanarak uygulamaya girdi.

Uygulamaya giren yeni tebliğ ile beraber zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunan 5 bölgede geçerli olan zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı her bölge için geçerli olmak üzere beşer lira arttırılmış oldu. Yine buna ek olarak 160 bin lira olan bir mesken için verilmesi gereken azami teminat tutarı rakamı da zamlanarak 170 bin lira seviyesine yükseldi.

Ödenen Alt Sınır İçinde Rakamlar Yeniden Belirlendi 

2017 yılında uygulanacak olan zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı birinci bölgede 75 lira, ikinci bölgede 65 lira, üçüncü bölgede 55 lira, dördüncü bölgede 45 lira ve beşinci bölgede 35 lira asgari seviye olarak belirlendi. 2016 yılında uygulanan asgari ödeme tutarları belirlenen yeni rakamlardan 5 lira daha düşük seviyeydi. Yani yeni yıl ile beraber asgari prim tutarı 5 lira zamlanmış oldu.

Hangi Durumlarda İndirim Uygulanacak?

Yapılan poliçenin süresi dolduktan sonra bu tarihi takip eden 30. günün sonuna kadar yenilenmesi durumunda yüzde 10 oranında indirim yapılacak. Bu oran ilk 3 yenileme için geçerli olurken bunu takip eden her yenileme için ise indirim oranı yüzde 20 olarak uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz