2019 Aile Konutu Şerhi Dilekçesi

 

Aile konutu olarak kullanılan taşınmazın malik olmayan diğer eşin rızası alınmadan satışının engellenmesi işlemine aile şerhi adı verilmektedir. Tapuya aile şerhi koyma işleminin tamamlanabilmesi için taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesine aile konutu şerhi dilekçe örneği ile başvuruda bulunulması gerekiyor.

Hangi Konutlar Aile Konutu Olarak Kabul Edilir?

 

 

Eşlerin evlilikleri boyunca beraber oturdukları, beraber edindikleri ya da kira yolu ile edinilen konutların tamamı aile konutu olarak kabul edilmektedir. Ancak bunun dışında kalan ve dönemsel olarak kullanılan yayla evi, yazlık ev ve dağ evi gibi taşınmazlar ise aile konutu kapsamının dışında yer almaktadır.

 

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur?

 

 

Aile konutu şerhi konulması için gerekli olan belgeler ile şerh koydurmak isteyen eşin tapu dairesine başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Aile şerhi konması işleminde tapunun sahibi olan eşin rızası ya da tapu dairesine gelmesi zorunlu değildir ve şerh işlemi için herhangi bir harç ödemesi yapılmamaktadır.

 

2019 Aile Konutu Şerhi Dilekçe Örneği

 

…………. Tapu Sicil Müdürlüğüne

Aile Konutu Şerhi

Koydurmak İsteyen :

Adresi :

Konu : Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

  1. Tapuda, ….. Mevkii …… Pafta …… Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim …………. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.
  2. Medeni Kanunun madde 194/3 “….. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.

NETİCE VE TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda, Mevkii… Pafta… Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. Saygılarımla.

Ad Soyad

EK : nüfus kayıt örneği

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz