2018 Aralık Ayı Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

 

Kira sözleşmelerinin yenilenmesi Aralık ayında olacak olan kişiler enflasyon oranlarının açıklanmasını bekliyor. Peki, 2018 Aralık ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?

 

Kira Artış Oranı Nedir?

 

Konut, işyeri gibi gayrimenkul sahipleri ile kiralayan kişilerin arasında sözleşme yapılıyor. Bu sözleşme bir yıllık yapıldığı için yeni sözleşmenin geçerli olması için sözleşme yenileniyor. Yenilenme aşamasında yıllık kira artışının yani zam yapılmasının da belirlenen kanunlara göre yapılması şartı bulunuyor. Eğer kişi belirtilen oranların haricinde kendisine göre bir zam oranı belirler ise sözleşme geçerli olmuyor ve kiracının bu duruma itiraz etmesi mümkün olabiliyor.

Mevcut kanundaki uygulamaya göre konut kiracılarının artış oranları ÜFE’ye göre yapılıyor. Ancak işyeri için bu uygulama geçerli olmayıp istenilen orana göre zam yapılabiliyor.

 

Kira Artış Oranları ÜFE mi, TÜFE’ye Göre mi?

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Orta Vadeli Ekonomi Programı kapsamında alınan karar göre kira artış oranları TÜFE’ye göre yapılacak. Ancak alınan karar 2019 yılı içerisinde geçerli olacak. 2018 yılında yapılacak olan zam oranları ÜFE’ye göre değerlendirilebiliyor.

 

Kasım Ayında Sözleşme Yenilemelerinde Ne Kadar Zam Yapıldı?

 

Geçtiğimiz ay olan Kasım’da enflasyon açıklamasına göre yüzde 23,73 oranında zam yapılmıştı. Tabi bu artış Kasım ayında sözleşmesi yenilenenleri ilgilendiriyor. 2019 yılında geçerli olacak olan TÜFE oranları geçerli olsaydı yüzde 23,73 yerine yüzde 14,90 oranı geçerli olacaktı.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz