2018 Avan Proje Tasdik Ücreti

Gerçekleştirilen her projenin onayı için belirlenen tutarlarda proje tasdik ücreti talep edilmektedir. Bu ücretlerden biride avan proje tasdik ücreti olarak öne çıkmaktadır.

Avan Proje Ne Demek?

Belirli bir taşınmazın, öngörülen maliyet tavanı, kesin ihtiyaç programı, arsa verileri dikkate alınarak geliştirilen fikirlerin tümünü dikkate alarak biçim mekân ve yapı sistemi gibi kriterlere göre proje hakkında detaylar verilen planların tümüdür. Bu sayede proje hakkında önden detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunması sağlanır. Örneğin yapılacak olan bir konutun, öngörülen maliyet tavanı, arsa verileri ve kesin ihtiyaç programına göre oluşturulan planlara avan proje adı verilmektedir. Çok küçük taşınmazlarda 1/50 ölçekli avan proje oluşturulabileceği gibi genelde 1/100, 1/200, 1/500 ve 1/1000 ölçeklerinde de hazırlanabilektedir.

Avan Proje Ücreti Ne Kadar?

Belediyelerin imar bölümleri tarafından onaylanan avan projeler için belirli oranlarda avan proje tasdik ücreti alınmaktadır. Bu ücret yapı inşaat alanının beher metrekaresi için geçerli olmak üzere alışveriş merkezlerinde 11,32 lira / metrekare olarak uygulanmaktadır. Buna ek olarak;

  • Konut- Rezidans için 3.33 TL / metrekare
  • Otel, İşyeri vb. için 4.93 TL / metrekare
  • Sanayi Yapıları (Fabrika, Atölye, İmalat Tesisleri vb.) için 1.73 TL metrekare
  • Özel Hizmet Binaları (Özel Hastane, Özel Okul, Özel Üniversite, Özel Yurt vb.) için 1.73 2.5 TL / metrekare
  • Umumi Yapılar (Dernek, Yurt, Sosyal ve Kültürel Hizmet Binaları vb.) için 0.53 TL / metrekare
  • Tarım ve Hayvancılık Yapıları için 0.15 TL / metrekare
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz