2019 Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

 

Sokakların ve mahallelerin temizlik işlemleri belediyeler tarafından yapılmakta olup sunulan bu hizmetler için belediyeler Çevre ve Temizlik Vergisi tahsilatında bulunmaktadır. Halk arasında daha ziyade çöp vergisi olarak isimlendirilen bu vergi yılın belirli dönemlerinde ödeniyor. Peki, çevre ve temizlik vergisi ne zaman ödenir, kimler Çevre ve Temizlik Vergisi öder?

 

Çevre ve Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri 2019

 

Çevre ve Temizlik Vergisi ödemeleri için isteyen kişilere belediyeler 2 eşit taksitle ödeme seçeneği sunmaktadır. Çevre temizlik vergisinin birinci taksit ödemeleri Mart ayı itibari ile başlamakta olup Mayıs ayı sonuna kadar devam etmektedir. Çevre ve Temizlik Vergisi 2.taksit ödemeler ise Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilmelidir.

 

Konutlarda Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

 

Konutlarda Çevre ve Temizlik Vergisi ödemeleri her ay düzenli olarak yapılan su tüketimi üzerinden hesaplanarak su faturaları üzerinden tahsil edilmektedir. Yani konutlarda çevre temizlik vergisi ödemeleri için taşınmaz sahiplerinin çevre temizlik vergisi beyanı vermeleri ya da ayrıca bir ödeme yapmalarına gerek yoktur. Her ay gerçekleştirilen su tüketim miktarı üzerinden bu vergi otomatik olarak hesaplanmakta ve yine fatura üzerinden otomatik olarak tahsil edilmektedir. Büyükşehir belediye sınırları içerisinde yer alan taşınmazlardan su tüketim metreküpünde 32 kuruş olarak hesaplanırken büyükşehir belediyesi sınırları dışında kalan diğer belediyelerde ise 24 kuruş üzerinden hesaplanarak tahsil edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz