2019 Çevre ve Temizlik Vergisi Son Ödeme Tarihi Nedir?

 

Bilindiği üzere çevre temizliği belediyeler tarafından kurulan özel birimler tarafından yapılmaktadır. Sunulan bu hizmetin karşılığında belediyeler tarafından özel bir vergi tahsil edilmekte olup bu vergi çevre ve temizlik vergisi olarak isimlendirilmektedir. Alınan bu vergi sadece konut ve işyeri sahipleri tarafından alınmakta olup arsa ve arazilerden ÇTV tahsilâtında bulunulmamaktadır. Tüm vergilerde olduğu gibi Çevre ve Temizlik Vergisi içinde belirli dönemlerde ödeme yapılması gerekmektedir. Peki, 2019 çevre ve temizlik vergisi son ödeme tarihi nedir?

 

Konutlarda Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

 

Konutlarda çevre temizlik vergisi için konut sahiplerinin ayrıca bir vergi beyanında bulunmaları ya da vergi ödemelerine gerek yoktur. Çünkü evlerde çevre temizlik vergisi her ay düzenli olarak ödenen su faturası üzerinden tahsil edilmektedir. Evde yapılan toplam su tüketim tutarı baz alınarak her ay düzenli olarak çevre temizlik vergisi hesaplanmakta ve hesaplanan bu tutar su faturası ile beraber tahsil edilmektedir. Yani konut sahiplerinin çevre temizlik vergisi ödemesi için herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Düzenli olarak su faturalarını yatırmaları yeterlidir.

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman?

 

İşyeri sahipleri için ise çevre temizlik vergisi ödemeleri 1 Mart itibari ile başlıyor ve 31 Mayıs tarihinde sona eriyor. Belirtilen günler her sene için aynı olarak uygulanıyor. Ancak tarihin resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda bu tarihi takip eden ilk resmi iş günü olarak tarih güncellenerek uygulanıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz