2019 Çöp Vergisi

 

Belediyeler tarafından sunulan çevre ve temizlik hizmetleri için belirlenen oranlarda çöp vergisi tahsilâtında bulunulmaktadır. Konutlardan ve işyerlerinden alınan vergi arsa ve arazi sahiplerinden ise alınmıyor. Konutlarda çöp vergisi ödemeleri her ay düzenli olarak su faturalarına yansıtılıyor ve su faturası üzerinden tahsil ediliyor. İşyerleri için ödenmesi gereken çöp vergisi ise tüketicilerin beyanda bulunmalarının ardından gerçekleştiriliyor.

 

Konutlarda Çöp Vergisi Ne Kadar?

 

Konutlarda çevre temizlik vergisi ya da bilinen diğer adı ile çöp vergisi ödemeleri her ay düzenli olarak su faturaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tüketicinin gerçekleştirdiği su tüketim miktarı temel alınmakta, büyükşehir sınırları içerisinde yer alan konutlarda metreküp başına 32 kuruş, büyükşehir sınırları dışında yer alan konutlarda ise 24 kuruş olarak hesaplanmakta ve su faturasına yansıtılarak tahsil edilmektedir.

 

İşyeri Çöp Vergisi Oranları Nedir?

 

İşyerlerinde uygulanan çöp vergisi oranları ve ödeme yöntemleri ise konutlardan farklıdır. İşyerleri ve konut dışı amaçlarla kullanılan binalarda çevre temizlik vergisi beyana tabidir. İşyeri sahibi belirlenen tarihlerde beyanda bulunmak ve bulunduğu beyanda tahakkuk eden vergiyi yine belirlenen çöp vergisi ödeme tarihleri içerisinde ödemekle yükümlüdür. 2019 yılı çöp vergisi ödemeleri 1 Mart 2018 itibari ile başlayacak ve 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek. Uygulanacak olan işyeri çöp vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor;

 

Büyükşehir Belediyeleri Dışındaki Belediyelerde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisi Tarifesi

 

 

Büyükşehir Belediyelerinde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisi Tarifesi

İndirimli Çevre Temizlik Vergisi Uygulaması

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz