2018 Değer Artış Kazancı Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

2017 yılında gayrimenkul satışı yaparak bu satıştan kazanç elde eden kişilerin bazı istisnaların dışında kalması durumunda değer artış kazancı vergisi ödemesi gerekiyor. İsteyen kişiler beyan ettikleri verginin ödemesini peşin olarak yapabilirken isteyen kişiler ise 2 taksit halinde gerçekleştirebiliyor. Peki, 2018 değer artış kazancı beyannamesi ne zaman verilir?

Mart Ayında Beyanname Vermeniz Gerekiyor

2017 yılında taşınmazını almasının üzerinden 5 yıllık süre dolmadan satan ve bu satıştan kazanç elde eden kişilerin değer artış kazancı vergisi ödemeleri zorunludur. Bu vergiyi ödemenin ilk adımı diğer tüm vergilerde olduğu gibi vergi beyanında bulunmaktır. Beyanın ardından vergi tahakkuk ettirilir ve ödeme aşamasına geçilir. Diğer emlak vergileri türünde olduğu gibi değer artış kazancı vergi beyannamesi de Mart ayında verilmektedir. Değer artış kazancı beyannamesi 1 Mart itibari ile alınmaya başlanmakta olup 26 Mart günü mesai bitimi ile sona ermektedir.

Değer Artış Kazancı Ödemeleri Ne Zaman?

Değer artış kazancı vergi ödemeleri için ilk taksit dönemi 1 Mart itibari ile başlıyor ve 31 Mart tarihinde sona eriyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Temmuz tarihinde başlayarak 31 Temmuz tarihine kadar sürüyor. Vergi ödemeleri tüm vergi daireleri üzerinden yapılabildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve anlaşmalı bankalar üzerinden de yapılabiliyor. 2018 değer artış kazancı vergi istisnası olarak ise 12 bin lira sınırı uygulanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz