Değer Artış Kazancı Vergisi Ödeme Süreleri

 

Değer artış kazancı vergisi iktisap tarihinden itibaren takip eden 5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller için ödenmesi zorunlu olan bir vergi çeşidi olarak söylenebilir. 2019 yılı içerisinde ilk taksitleri Mart ayında ödenen değer artış kazancı vergisinin ikinci taksiti için de belirlenen süreye oldukça yaklaşıldı. Belirlenen tarihlere göre 2. Taksit ödemeleri önümüzdeki günler itibari ile yani 1 Temmuz tarihinde resmen başlamış olacak. Vergi ödemeleri için son gün tarihinin ise 31 Temmuz olduğunun bu noktada belirtilmesi gerekiyor.

Değer Artış Kazancı Vergisi Ödeme Noktaları

 

Ödemelerinizi yapmadan beyanname vermeniz de önemli konulardan bir tanesi. Ve tabi ki bu taksit ödemelerini yatırma alternatifleri de oldukça fazla sayıda. Vergi dairelerinden, anlaşmalı bankaların kredi kartları ile başkanlığın internet sitesinden ve anlaşmalı bankaların internet bankacılık sistemini kullanarak değer artış vergilerinizin taksitlerini sorunsuz bir şekilde ödeyebiliyorsunuz.

Yasa Değişebilir

 

Uzun zamandır gündemde olmasına rağmen hala yasa değişikliğine gidilmeyen önemli bir konuda vatandaşların kafasında soru işareti yaratabilir. Zira 5. Yıldan sonra elden çıkarılan gayrimenkuller için vergi ödemesi yapılmıyor. Ancak çalışmalarına devam edilen yasa değişikliğinden itibaren 5 yıl şartı ortadan tamamen kalkmış olacak. Dolayısı ile vatandaşlar yapacakları her satıştan belirli bir vergi ödemesine de tabii tutulmuş olacak. Bu yasanın hala değişmediğini ve ilgili madden yasa yürürlüğe girdikten sonra geçerli olacağını da belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz