2019 Değer Artış Kazancı Vergisi Muafiyeti

 

Alınan taşınmazın belirlenen süreden önce elden çıkarılması ve bu satıştan belirli bir tutarın üzerinde kazanç elde edilmesi halinde bu kazancın vergisinin ödenmesi gerekiyor. Ödenen bu vergiye değer artış kazancı vergisi adı verilirken bu vergi içinde diğer vergilerde olduğu gibi değer artış kazancı vergisi muafiyeti uygulanıyor. Peki, 2019 yılında uygulanan değer artış kazancı vergisi muafiyeti rakamları nedir?

 

2019 Yılında Uygulanacak Değer Artış Kazancı Vergisi İstisnası Ne Kadar?

 

Satın alınan taşınmazın satın alınma tarihini takip eden 5 senelik süre dolmadan satılması ve bu satıştan kazanç elde edilmesi durumunda değer artış kazancı vergisi ödenmesi zorunlu tutulmaktadır. Ödenecek olan bu vergi için emlak vergisi istisnası gibi belirli bir istisna sınırı uygulanmaktadır. Her sene güncellenen bu değer artış kazancı istisnası 2019 yılında 12 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani 5 sene dolmadan satmış olduğu taşınmazın satışında 12 bin lira ve daha altında kazanç elde eden kişiler değer artış kazancı vergisi ödemezken daha yüksek tutarlarda kazanç elde eden kişilerin ise bu kazancı beyan ederek vergi ödemeleri gerekmektedir.

 

Değer Artış Kazancı Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

2017 yılında yapmış olduğu satıştan kazanç elde eden ve istisna tutarının üstünde kalan kişiler bu kazançlarını 2018 yılında beyan ederek vergilerini ödemekle yükümlüdür. Değer artış kazancı vergi beyannamesi verilme tarihi 1 Mart itibari ile başlarken 26 Mart tarihine kadar verilme hakkı bulunuyor. Verginin ilk taksit ödemesi ise 31 Mart itibari ile sona ererken değer artış kazancı vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz