2019 Döviz Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

 

Taşınmazların kiralamaları karşılığında alınan ücret Türk Lirası olarak alınabileceği gibi döviz olarak ta alınabilmektedir. Özellikle de alışveriş merkezlerinde ve iş hanlarında yer alan dükkânlar gibi cadde üzeri mağazalar ve markalı konut projelerinde yer alan lüks dairelerin kiralarında günümüzde döviz cinsi kira uygulaması yaygındır. Tüm kira gelirlerinde olduğu gibi döviz cinsinden kira geliri elde eden kişilerin de kira gelir vergisi ödemesi gerekmektedir. Peki, döviz kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Döviz Kira Gelir Vergisi Hesaplama

 

Döviz cinsinden kira geliri elde eden kişilerin kira gelir vergisi istisnası üzerinde kalan bir tutarda kira geliri elde etmeleri durumunda kira geliri vergisi ödemeleri kanuni bir zorunluluktur. 2018 kira gelir vergisi ödemeleri 2018 yılında elde edilen kira geliri üzerinden hesaplanmakta olup döviz cinsinden kira geliri elde eden kişilerde kira gelir vergisi hesaplama işlemi farklı yapılmaktadır. Bu işlem için elde edilen gelir hesaplanırken kişinin her ay kirasını tahsil ettiği günde Merkez Bankası kuru temel alınır ve Türk Lirasına çevrilir. Bu sayede toplam kira geliri Türk Lirası olarak hesaplanır.

Kira Gelir Vergisi Beyanı Ne Zaman Verilir?

 

2019 kira gelir istisnası üzerinde kira geliri elde eden kişiler 26 Mart akşamına kadar bu gelirlerini beyan etmek zorundalar. Verilen beyanlar üzerinden tahakkuk ettirilen kira geliri vergisi ödemeleri ise 31 Mart tarihine kadar gerçekleştiriliyor. Kira gelir vergisi ikinci taksit tutarı için ise ödemeler 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz