2018 Ekim Konut Kira Oranları

 

Kiracıların bu ay kira sözleşmelerinin yenilenmesi söz konusu bir durum ise zam oranı belli olmuş olup, TÜİK tarafından konut kira oranları açıklanarak 2018 yılının Ekim ayına ait olan oranlar belli olmuştur. Bu oranlar kiracı ve mülk sahiplerinin ilgisini çekmektedir.

Bu ay yenilenen kira sözleşmelerine konu olan 2018 Ekim konut kira oranları zam alacak olan kiracılar için açıklanmış olup, Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK enflasyonları açıkladı. Geçtiğimiz günlerde kira artışının hesaplarında değişikliğe gidilmiş olup, buna göre ise enflasyon oranına göre kira artışların da enflasyon söz konusu olacağı ve bu şekilde zam yapılacağı bildirilmişti.

 

ÜFE Oranları

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Ekim konut kira oranları faizine göre Eylül ayı ile arasında 10,88 oranında artış gözlemlenirken, geçtiğimiz yılın aralık ayına göre ise 38,96 oranında artış gözlemlendi. Buna göre ise 46,15 oranında artışın söz konusu olduğu ortaya çıktı. Bu artışların ortalaması olarak ise 2018 Ekim konut kira oranları konusunda ortalama olarak 21,36 artış gösterdi.

TÜİK tarafından yapılan artışlar söz konusu olduğuna göre ÜFE oranı Ekim konut kira oranları 21,36 zam yapılacağı belirlendi.

Örnek olarak ise;

Mevcut konut kirası: 1000 lira

Konut zam oranı: Yüzde 21,36

Zam bedeli: 213,6 lira

Zamlı konut kirası: 1.213,6 lira

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz