2018 Emlak Vergisi Artış Oranları

Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak alınan emlak vergisi oranları, taşınmazın bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebiliyor. 2018 yılı için tahsil edilecek olan emlak vergisi artış oranları açıklandı.

Emlak Vergisi Hesaplamaları

Emlak vergisi hesaplamalarının nasıl yapıldığı, Vergi Usul Kanununun mükerrer 49. maddesinin b fıkrasında şu şekilde açıklanıyor;

“Takdir komisyonlarının arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yapacakları takdirler, tarh ve tahakkuk işleminin yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanarak arsalara ait olanlar takdirin ilgili bulunduğu il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odalarına, ziraat odalarına ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyelere, araziye ait olanlar il merkezindeki ticaret ve ziraat odalarına ve belediyelere imza karşılığında verilmektedir.”

Emlak Vergisi Artış Oranları

Emlak vergisine konu olan taşınmaz malın bulunduğu bölgenin, büyükşehir olup olmamasına göre değişkenlik gösteren emlak vergisi oranlarının, 2018 yılındaki miktarları açıklandı.

Büyükşehir olan illerde; meskenler için binde 2 oranında, iş yerleri için binde 4 oranında, arsalar için binde 6 oranında ve araziler için binde 2 oranında emlak vergisi tahsil edilecek.

Büyükşehir olmayan illerde; meskenler için binde 1, iş yerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1 oranında emlak vergisi tahsil edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz