2018 Emlak Vergisi Hesaplama Tablosu

Bilindiği üzere emlak sahibi olan kişilerin bu taşınmazlar için belirlenen oranlarda emlak vergisi ödemeleri gerekmektedir. Taşınmaz sahipleri 1 Mart 2018 itibari ile emlak vergisi ödemelerine başlayacaklar. Ödemede gecikmeye düşerek gecikme zammı ödemek istemeyen kişilerin emlak vergisi ödeme tarihlerini takip etmeleri gerekiyor. Ne kadar vergi ödeyeceğini önceden öğrenmek isteyen kişilerin tercihleri ise emlak vergisi hesaplama tablosu kullanmak oluyor.

Kim Ne Kadar Emlak Vergisi Ödeyecek?

Konut sahibi olan kişilerin vergi oranları taşınmazın büyükşehir sınırları içerisinde olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir. Büyükşehir sınırları içerisinde olan konutlarda emlak vergisi oranı binde 2 olarak uygulanırken büyükşehir sınırlarının dışında kalan konutlarda binde 1 oranı üzerinden hesaplanmaktadır. İşyeri ve dükkân gibi diğer taşınmazlar için ise büyükşehir sınırları içerisinde yer almaları durumunda binde 4, büyükşehir sınırları dışında yer almaları durumunda ise binde 2 olarak hesaplanır.

Arsa ve Arazilerde Emlak Vergisi Oranları Nedir?

Konutlardan ve işyerlerinden farklı olarak arsa ve araziler için uygulanan emlak vergisi hesaplama tablosu daha farklıdır. Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan araziler için binde 2 oranında emlak vergisi uygulanırken büyükşehir sınırları dışarısında yer alan araziler için ise binde 1 emlak vergisi hesaplaması gerçekleştirilir. Arsa emlak vergisi oranı büyükşehirlerde binde 6, büyükşehir sınırları dışında ise binde 3’tür. Emlak vergisi hesaplama tablosu 2018 yılı içerisinde bu şekilde uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz