Emlakçı Komisyonu Ne Kadar 2018

/ 8 Kasım 2017 / 21.050 / yorumsuz
Emlakçı Komisyonu Ne Kadar 2018

2018 Emlakçı Komisyon Oranları Ne Kadar?

Emlakçılar ellerindeki taşınmazı satmak ya da kiralamak isteyen kişiler ile bunları satın almak ya da kiralamak isteyen alıcı tarafı bir araya getirerek bu süreci kolaylaştırmaktadır. Sundukları bu hizmetler karşılığında ise emlakçılar belirli oranlarda komisyon tahsil etmektedir. Peki, emlakçı komisyon oranları ne kadar?

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar 2018?

Emlakçılar aracılık hizmeti verdikleri kiralama ve satış işlemleri karşılığında belirli oranlarda komisyon tahsilatında bulunmaktadır. Uygulanan bu komisyon oranları yasaldır ve ödenmesi zorunludur. Kiralama işlemlerinde emlakçıya ödenen komisyon bedeli sadece kiralayan taraftan alınmak üzere 1 yıllık kiralama bedelinin yüzde 10’u oranında uygulanmaktadır. Bu da 1 aylık kira bedeline denk gelmektedir. Bu ücret sadece bir defaya mahsus olarak kiralama işleminin başında alınır.

Satışta Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Emlakçı vasıtası ile yapılan satış işlemlerinde ise emlakçı komisyonu kiralama işlemlerinden farklı olarak her iki taraftan da tahsil edilmektedir. Yani hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan tarafın komisyon ödemesi gerekir. Bu komisyon tutarı satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında tahsil edilir. Ancak tarafların anlaşması durumunda bu komisyonu bir tarafın ödemesi de mümkündür. Yine emlakçının evi daha yüksek bir bedelle satması durumunda komisyonu ev sahibinden istememe hakkı da bulunur. Genelde bu ücret satış işleminin tamamlanmasının ve tapu devrinin gerçekleşmesinin ardından ödenir ve önden küçük bir kaparo talep edilir.

Düzenleme : 2017 Yılı sonu ve 2018 yılı başlarında emlakçılık komisyonlar toplamda %6’dan %3’edüşürüldü. Emlakçılık ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı 2018 senesi içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Girdiğimiz bu haberden sonra emlakçı komisyonları ile alakalı düşürülen komisyon oranlarını aşağıdaki haberlerimizde bulabilirsiniz

Yeni Emlakçı Komisyon Oranları Buradaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

Emlakçıların Yeni Komisyon Oranları

 

Emlakçıların Alacağı Komisyon Düşüyor!

 

2018 Yılı Emlakçı Komisyonu

Emlakçılardan Komisyon İsyanı ( Bu İsyanlar Bakalım Sonuç Getirecek mi 🙂 )

 

 

 

 

Emlak komisyon Yüzde 2 mi Yüzde 3 mü?

Kaynak:Emlakdanismanlari.com

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.