2019 Emlakçı Komisyon Oranları Ne Kadar?

 

Emlakçılar ellerindeki taşınmazı satmak ya da kiralamak isteyen kişiler ile bunları satın almak ya da kiralamak isteyen alıcı tarafı bir araya getirerek bu süreci kolaylaştırmaktadır. Sundukları bu hizmetler karşılığında ise emlakçılar belirli oranlarda komisyon tahsil etmektedir. Peki, 2019 emlakçı komisyon oranları ne kadar?

 

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar 2019?

 

 

Emlakçılar aracılık hizmeti verdikleri kiralama ve satış işlemleri karşılığında belirli oranlarda komisyon tahsilatında bulunmaktadır. Uygulanan bu komisyon oranları yasaldır ve ödenmesi zorunludur. Kiralama işlemlerinde emlakçıya ödenen komisyon bedeli sadece kiralayan taraftan alınmak üzere 1 yıllık kiralama bedelinin yüzde 10’u oranında uygulanmaktadır. Bu da 1 aylık kira bedeline denk gelmektedir. Bu ücret sadece bir defaya mahsus olarak kiralama işleminin başında alınır.

 

Satışta Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

 

 

Emlakçı vasıtası ile yapılan satış işlemlerinde ise emlakçı komisyonu kiralama işlemlerinden farklı olarak her iki taraftan da tahsil edilmektedir. Yani hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan tarafın komisyon ödemesi gerekir. Bu komisyon tutarı satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında tahsil edilir. Ancak tarafların anlaşması durumunda bu komisyonu bir tarafın ödemesi de mümkündür. Yine emlakçının evi daha yüksek bir bedelle satması durumunda komisyonu ev sahibinden istememe hakkı da bulunur. Genelde bu ücret satış işleminin tamamlanmasının ve tapu devrinin gerçekleşmesinin ardından ödenir ve önden küçük bir kaparo talep edilir.

 

Emlakçı Komisyonu Yasal mı?

 

Emlakçı olarak görev yapan kişiler, bir taşınılmazın satılması veya kiralanması için alıcı ve satıcı bir araya getirmek amacı ile görev yapmakta olup, bu görevini tamamlaması durumunda ise komisyon alarak ücretlendirmeyi sonlandırmaktadır. Emlakçı komisyonu yasal mı konusu da tabi ki ev satın almak veya kiralamak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan olup, emlakçı komisyonu yasal bir durumdur. Fakat bunun için de belirlenmiş kanunlar bulunmakta olup, belli ücretler dahilinde yasallığı vardır.

 

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

 

Emlakçı komisyonu kimden alır konusunda ise emlakçılar kiralama işlemleri sırasında komisyonunu kiralayan kişiden talep etmekle yükümlü olup, bu durum da ise emlakçı komisyonu 1 yıllık kira bedelinin yüzde 10’u yani bir kira bedeli komisyon talep etme hakkına sahiptir. Satın alma işlemlerinde ise emlakçı komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan satış bedelinin yüzde 2 yüzde 2 talep etme hakkı bulunmaktadır.

 

Emlakçı Komisyonu Vermemek

 

Emlakçı komisyon elde etmeden kiralama ya da satış işlemleri ile ilgilenmez. Bunun için ise eğer ki vermeyen kişiler olur ise yasal hakkı olarak konuyu mahkemeye taşıma hakkına sahiptir.

 

Düzenleme : 2017 Yılı sonu ve 2018 yılı başlarında emlakçılık komisyonlar toplamda %6’dan %3’edüşürüldü. Emlakçılık ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı 2018 senesi içerisinde yürürlüğe girmdi. Girdiğimiz bu haberden sonra emlakçı komisyonları ile alakalı düşürülen komisyon oranlarını aşağıdaki haberlerimizde bulabilirsiniz

Yeni Emlakçı Komisyon Oranları Buradaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

 

Emlakçıların Yeni Komisyon Oranları

 

 

Emlakçıların Alacağı Komisyon Düşüyor!

 

 

2018 Yılı Emlakçı Komisyonu

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz