2018 Eylül Kira Artış Oranı Açıklanıyor!

Kira sözleşmesi dolan kiracılar ile ev sahipleri kira sözleşmesini iptal etmedikleri takdirde kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş sayılıyor. Ancak bu yenileme esnasında ev sahibi kiraya belirli bir oranda zam yapma hakkına sahip oluyor. Ev sahibinin yapacağı kira zammı oranı eğer kira sözleşmesi içerisinde yer almıyorsa bu durumda TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması rakamı dikkate alınarak zam yapılıyor.

Eylül 2018 Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

2018 Eylül kira zam oranı 3 Eylül 2018 itibari ile açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan ÜFE TÜFE rakamlarına göre ev sahipleri kiracılara zam yapacak. Ağustos 2018 kira zam oranı yüzde 17,41 olarak belirlenmişti. Yani ev sahipleri kiracılarına Borçlar Kanunu kapsamında en fazla yüzde 17,41 oranında zam yapma hakkı elde etmişti. Eylül ayı kira zam oranı ise TÜİK tarafından açıklanacak ve Eylül ayında yenilenecek olan kira sözleşmeleri için uygulanacak yeni kira zam oranı belirlenmiş olacak.

Dövizle Kira Sözleşmeleri Sona Erecek

Son dönemde sürekli olarak yükseliş gösteren dolar kuru nedeni ile dövizle kira sözleşmesi imzalayan kiracılar büyük mağduriyet yaşamıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklama yaparak bu mağduriyeti gidermek adına dövizle kira sözleşmesini yasaklayacaklarını duyurmuştu. Ancak bu yönde bir karar alınsa dahi bu karar mevcut kira sözleşmelerini etkilemeyecek. Sadece yeni yapılacak olan kira sözleşmeleri ile yenilenecek olan sözleşmelerde dövizle kira uygulanması yasaklanacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz