2018 Gayrimenkul Satışında Gelir Vergisi

Gayrimenkul satışı yapılarak elde edilen gelirlerin bir bölümü gayrimenkul satışında gelir vergisi kapsamına girmektedir. Kişinin bu satışı konutu satın aldığı tarihi takip eden 5 senelik zaman dilimi dolmadan yapması ve satıştan kazanç sağlaması durumunda değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlüdür. Satış 5 senenin dolmasının ardından gerçekleştirilirse bu durumda kişinin değer artış vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Değer Artış Kazancı Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kişinin yapmış olduğu gayrimenkul satışı ile gelir elde etmesi ve gelire konu olan taşınmazı 5 senelik zaman dolmadan elden çıkarması durumunda değer artış kazancı vergisi ödemesi gerekir. Bu verginin ödenmesi için satışın yapıldığı tarihi takip eden senenin içerisinde beyan verilmesi ve beyana konu olan verginin tahakkuk ettirilerek yatırılması gerekiyor. Değer artış kazanç vergisi istisnası uygulanmakta olup yapmış olduğu satıştan 12 bin liranın altında kazanç elde eden kişilerin bu kazanç için vergi ödemeleri gerekmiyor. Ancak 12 bin lira sınırını aşan kişilerin mutlaka beyanname vererek bu gelir üzerinden belirlenen orandaki vergilerini ödemeleri gerekiyor.

Değer Artış Kazancı Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Gayrimenkul satışında gelir vergisi ya da bilinen diğer ismi ile değer artış kazancı vergisi için her sene Mart ayı içerisinde değer artış kazancı vergi beyannamesi verilir. 1-26 Mart tarihleri arasında verilen beyannameler gereği tahakkuk ettirilen verginin ilk taksit ödemesi 1-31 Mart tarihleri ikinci taksit ödemeleri ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz