2019 Gayrimenkul Vergi Takvimi Ödemeleri Başlıyor

 

Ülkemizde uygulanan vergi kanunları gereğince taşınmaz sahiplerinin ve kira geliri elde eden kişilerin belirli dönemlerde beyanname vererek tahakkuk eden vergiler için ödeme yapmaları gerekmektedir. Vergi ödemelerini zamanında yapmamak gecikme faizi ödenmesine neden olmakla beraber bu nedenle vergi takviminin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. 2019 yılında gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlüğü olduğu takvimler emlak vergisi, değer artış kazancı vergisi, kira gelir vergisi ve çevre temizlik vergisi olarak sıralanmaktadır.

 

Emlak Vergisi 2019 Ödeme Takvimi

 

Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz sahibi olan kişilerin bu taşınmazlar için belirlenen muafiyet sınırlarının dışında kalmaları durumunda emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. 2018 emlak vergisi ödeme tarihleri 1 Mart 2019 itibari ile başlayacak olup 31 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir. Emlak vergisi ödemesini taksitle yapacak olan kişilerin ikinci taksit ödemelerini 1 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Değer Artış Kazancı Vergisi 2018 Ödeme Takvimi

 

Satın aldığı taşınmazı 5 senelik süre dolmadan satan ve gerçekleştirmiş olduğu satıştan kazanç sağlayan kişilerin sağladıkları bu kazanç üzerinden değer artış kazancı vergisi ödemeleri gerekmektedir. Değer artış kazancı istisnası 2019 yılında 11 bin lira olarak uygulanmakta olup bu tutarın üstünde kazanç elde eden kişilerin vergi ödemelerinin ilk taksitini Mart ayında ikinci taksit ödemesini ise Temmuz ayı içerisinde yapması gerekmektedir.

 

Kira Gelir Vergisi 2019 Ödeme Takvimi

 

Kira geliri elde eden ve kira gelir vergisi istisnası üstünde kalan kişilerin vergi ödemelerini tek ödeme halinde yapmak istemeleri durumunda Mart ayında gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kira gelir vergisini taksitle yapmak isteyen kişiler ise ikinci taksit ödemelerini Temmuz ayında yapmaktadır.

 

Çevre Temizlik Vergisi 2018 Ödeme Takvimi

 

Konutlarda çevre temizlik vergisi her ay düzenli olarak su faturaları üzerinden su tüketim miktarlarına göre tahsil edilmektedir. İşyeri çevre temizlik vergisi ise iki taksit halinde ödenmekte olup birinci taksit ödemeleri Mart ayının başından Mayıs ayının sonuna kadar yapılabilmektedir. İkinci taksit ödemesinin ise Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz