2019 İmar Barışı Cins Değişikliği Ücreti

Ruhsatsız olarak yapılan yapılarda imar barışı kapsamına giriyor. Önce yapı kayıt belgesi alan bu tip yapılar için taşınmaz sahipleri sonraki adımda kat mülkiyeti kurulması ve tapuda cins değişikliği işlemleri de yapılabilmektedir.

İmar Barışı Kat Mülkiyeti İçin Gerekenler Nelerdir?

  1. a) Yapı Kayıt Belgesi,
  2. b) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,
  3. c) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge, ç) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,
  4. d) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı.

İmar Barışı Cins Değişikliği Ücreti 2019 Ne Kadar?

Yapı kayıt belgesi almak için daha evvel ödenen meblağ kadar bir bedel genel bütçenin B işaretli cetveline kaydedilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılmaktadır. Ücret ödendikten sonra tapu müdürlüğü tarafından belirtilen işlemler gerçekleştirilerek cins değişikliği yapılabilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz