2018 İndirimli Çevre Temizlik Vergisi

Çevre temizlik vergisi ya da halk arasında bilinen diğer ismi ile çöp vergisi için bazı durumlarda belediyeler indirim yapmaya ya da yarısına kadar bu oranları arttırma yetkisine sahiptir. Konutlarda, iş yerlerinde ve binalarda çevre temizlik vergisi alınmakta olup arsa ve arazilerden ise çöp vergisi alınmamaktadır.

İndirimli Çevre Temizlik Vergisi

İlgili kanun maddesinde yer alan “Bakanlar Kurulu; beşinci fıkradaki tarifede yer alan bina gruplarını belirlemeye ve bu maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarında yer alan tutarları yöreler, belediyelerin nüfusları ve bina grupları itibarıyla ayrı ayrı dörtte birine kadar indirmeye veya yarısına kadar artırmaya yetkilidir.” maddesi gereğince belediyeler indirim yapma hakkına sahiptir. Nüfusu 5 bin sınırın altında kalan ve kalkınmada öncelikli yörelerde yer alan belediyeler yüzde 50 indirim yapabilmektedir.

Konutlar ve İşyerleri İndirimden Yararlanabiliyor

İlgili kanun maddesinde de belirtildiği gibi hem nüfusu 5 bin kişiden daha az olan hem de kalkınmada öncelikli yörelerde yer alan belediyelerin sınırları içerisinde yer alan konutlar ve işyerleri için indirim yapılabilmektedir. Bu indirim hakkından yararlanan konutlarda konutun o ay ki gerçekleştirmiş olduğu su tüketiminde yer alan metreküp başına 12 kuruş üzerinden hesaplanmaktadır. İşyeri ve diğer amaçlar için kullanılan binalarda ise aşağıdaki çizelgede yer alan oranlar uygulanmaktadır. Konutlarda çöp vergisi ödemesi aylık düzenli olarak su faturası üzerinden yapılmakta olup işyerleri ise beyan vererek ödemede bulunmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz