5 Yıldır İstanbul’da Devam Eden Konutlardaki Aşırı Değerlenme Durdu

Türkiye konut sektörünün gözbebeği olan İstanbul’ da yaşanan sıkıntılar artık rakamlara da yansımaya başladı. Uzun süredir konut balonu iddiaları ile gündemde olan ve satışların olumsuz etkilenmemesini sağlamak amacı ile konut üreticilerinin büyük fedakârlıklarda bulunduklarını iddia ettikleri İstanbul’da son 5 senedir devam eden konut fiyatlarının aşırı değerlenmesi de tamamen durdu. 2010 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden 5 yıllık süreçte İstanbul’da konut fiyatları aşırı hızlı şekilde değerlendi.

Fiyat Düzeltmesi Yaşanmaya Başlandı

Boğaziçi Üniversitesi ve REİDİN ortaklığı ile hazırlanan yeni raporda 2010 senesinin hemen başından itibaren başlayan konut fiyatlarındaki aşırı yükselme ilk olarak yüksek gelir grubunun tercih ettiği bölgelerde başladı. Ardından 2012 senesi ile beraber İstanbul geneline yansıyan bu artış trendi büyük konut projelerinin artış gösterdiği ilçelerde astronomik rakamlara yükseldi. Yaşanan bu yükseliş 2016 senesine kadar devam ederken 2016 yılına girilmesi ile beraber özellikle de fiyat artışının ilk yükselişe başladığı ilçeler olmak üzere fiyatlarda gerileme başladı. Fiyat artış hızı düşerken 2016 yılı ile beraber sert bir gerileme yaşandı.

Fiyat Düzeltmeleri Devam Edecek

Konu hakkında açıklamalarda bulunan REIDIN Üst Yöneticisi (CEO) Kerim Bertrand bu artışın ilk yaşanmaya başlandığı Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde bu fiyat düzeltmesinin etkilerinin net olarak hissedildiğini söyledi. Diğer ilçelerde de fiyatlarda düzeltme eğiliminin olduğunu ancak istenilen seviyede gerçekleşmediğini belirten Bertrand önümüzdeki günlerde bu eğilimin devam etmesini beklediklerini belirtti.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz