Ocak 2019 İşyeri Kira Artış Oranı Hesabı

 

2019 yılına girilmesi ile beraber yeni artış oranları ve zam tutarları da birbiri ardına açıklanmaya devam ediyor. Açıklanan yeni oranlardan biride kira zam oranları oldu. Açıklanan yeni oranlarla beraber Ocak 2019 işyeri kira artışı hesaplamaları da gerçekleştirilmeye başlandı. Peki, açıklanan yeni oranlarla beraber Ocak 2019 işyeri kira artış oranı hesabı nasıl gerçekleştirilecek?

Konut ve İşyeri Kira Sözleşmeleri Arasında Fark Bulunuyor

 

Kiralanan taşınmazlar hakkında yaşanan anlaşmazlıkların çözümü ve kiralama şartlarının belirlenebilmesi için kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Genelde bu sözleşmelerin üzerinde geçerlilik süresi ve sözleşmenin devam etmesi halinde uygulanacak olan zam oranları da yazılı bulunur. Ancak konut kira sözleşmesi ile işyeri kira sözleşmesi arasında belirli farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle de zam oranları hakkında sözleşmesi serbestisi uygulandığı için zam oranı işyerini kiraya veren taşınmaz sahibi tarafından belirleniyor.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanacak?

 

Öncelikle kira artış oranının nasıl hesaplanacağı imzalanan sözleşmede yer alan ibareye göre belirlenmelidir. İşyeri kira sözleşmesi imzalanırken taraflar “yıllık yüzde 10 oranında zam yapılacak” gibi ibarelere yer vererek zam oranlarını belirleyebilir. Buna ek olarak sözleşmede ÜFE ve TÜFE oranları baz alınacaktır da yazabilir. Sözleşmede ÜFE ibaresi yer alıyorsa 2018 yılında uygulanacak olan zam oranı yüzde 15,82 olarak baz alınırken TÜFE yazması halinde ise yüzde 11,14 rakamı temel alınmalıdır. Hiçbir ibare yer almıyorsa bu durumda işyeri sahibi istediği zam oranını uygulama hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz