2019 İşyeri Kira gelir Vergisi Kesintisi

 

Uygulamada olan Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre işyeri kira gelir vergisi için bazı kesintiler gerçekleştirilmektedir. İşyeri sahibi olan ve iş yerlerini kiraya vererek işyeri kira geliri elde eden kişiler işyeri kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak bu yükümlülük için istisnalar uygulanmakta olup işyeri kira gelir istisnası 2019 yılında 30 bin lira olarak yükümlüdür. Yani işyeri kira geliri 30 bin liranın altında kalan kişiler kira gelir vergisi ödememektedir. Yine uygulanan bazı kesintiler bulunmaktadır.

İşyeri Kira Gelir Vergisinde Kesinti

 

Gelir İdaresi Başkanlığı “Gayrimenkul sermaye iradına konu olan mal ve hakları kiralayan Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar, kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi (tevkifat) yapmak zorundadırlar.” şeklinde hüküm bildirmektedir. Uygulamada olan bu kanun ile beraber kiracı olan kişi ve kuruluşların gerçekleştirmiş oldukları kira ödemelerinin brüt tutarından % 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapmakla yükümlü tutulmaktadır.

Örnek İşyeri Kira Gelir Vergi Kesintisi Hesaplaması

 

A 2017 senesinde kiraya verdiği işyerinden 65 bin lira, konuttan ise 35 bin lira brüt kira geliri elde etmiştir. Götürü gider yöntemini seçen A işyeri için ödenen kira bedelinden 13 bin lira tevkifat yapmıştır.  Beyana tabi başka geliri bulunmayan A konut kira gelirinin istisnayı aşan (35000-3900 TL) 31 bin 100 lira + 65 bin lira olmak üzere 96 bin 100 liralık tutar 2017 kira geliri beyan istisnası tutarı olan 30 bin lirayı aştığı için tevkifata tabi tutulan işyeri kira geliri de konut kira geliri ile birlikte beyan edilecektir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz