2019 İşyeri Ve Konut Kira Geliri Beyanname İstisnası Ne Kadar Oldu?

 

Ülkemizde kira geliri ödeyen herkesin belirli istisnalardan yararlanamamaları durumunda bu kira geliri üzerinden vergi ödemeleri gerekmektedir. Kira gelir istisnası olarak uygulanan belirli bir sınır bulunmakta olup bu sınırın altında kalan kişilerin beyanname vermelerine gerek yoktur. Yine bazı kriterleri taşıyan kişilerin de beyanname verme yükümlülükleri bulunmaktadır. Uygulanan istisna tutarı her sene yeniden belirlenerek ilan edilmektedir. Peki, 2019 işyeri ve konut kira geliri beyanname istisnası ne kadar oldu?

 

2019 Konut Kira Geliri İstisnası Ne Kadar?

 

 

Bilindiği üzere kira geliri elde eden kişilerin her sene Mart ayı içerisinde kira geliri beyannamesi vererek bu kira gelirini beyan etmeleri ve tahakkuk eden vergiyi belirlemeleri gerekmektedir. 2017 yılında kira geliri elde eden kişiler 2019 yılının Mart ayı itibari ile bu gelirlerini beyan etmekle yükümlüler. Bu sene belirlenen konut kira geliri beyan sınırı olarak ise 3 bin 900 lira sınırı uygulanacak. Yani 2017 yılında elde etmiş oldukları kira geliri toplamı 3 bin 900 lira ve altında olan kişiler kira geliri beyannamesi vermekle yükümlü olmayacak.

 

2019 İşyeri Kira Geliri İstisnası Ne Kadar?

 

 

İşyeri kira geliri elde eden kişiler için uygulanan bir muafiyet ya da istisna bulunmakla beraber beyan sınırı uygulaması gerçekleştirilmektedir. Buna göre 2018 yılında net 24 bin lira, brüt 30 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden işyeri sahipleri işyeri kira gelirlerinin tümünü beyan etmekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz