2019 Kapıcı Maaşı

 

Binaların bakım ve temizlik işlerini yapmakla yükümlü olan kapıcılar bu hizmet karşılığında belirli bir tutarda maaş almaktadır. Kapıcılara sunmuş oldukları hizmet karşılığında alacakları maaş İş Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. Sitelerde ve konutlarda çalışan kapıcılara ödenen bu ücret üzerinden ise Gelir Vergisi kesintisi yapılmıyor. Ödenen maaşlar ise her sene başı zamlanarak yeniden hesaplanmaktadır. 2019 kapıcı maaşı ne kadar oldu?

 

2019 Yılında Kapıcılar Ne Kadar Maaş Alacak?

 

2019 yılında kapıcılara ödenecek olan maaş tutarı asgari ücretin açıklanması ile belirlenmiş oldu. Kapıcılara ödenecek olan ücret hesaplanırken gelir vergisi kesintisi yapılmadığı için net ücret yerine brüt ücret ödenmektedir. Yani kapıcılara maaş olarak 1725.08 liralık net ücret yerine 2558.40 lira olarak hesaplanan brüt ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu konuda yapılan en büyük hata kapıcılara da net ücret ödemesi yapılmasıdır. Oysaki net ücret gelir vergisi kesintisinden sonra yapılan maaş ödemesidir ve kapıcıların almış oldukları maaş üzerinden gelir vergisi kesintisi İş Kanunu gereğince yapılmadığı için brüt ücret ödemesi olan 2558.40 liralık ödeme yapılması gerekmektedir.

 

Kapıcılara Kıdem Tazminatı Ödenir Mi?

 

Kapıcılara kıdem tazminatı ödenmesi hususunda ise kapıcının aranılan şartları yerine getirmesi zorunludur. Kapıcının bu şartları tamamen karşılaması durumunda şahsen kıdem tazminatı için apartman yönetimine müracaat etmesi gerekir. Kapıcının müracaat etmesi durumunda ise kapıcıya ödenecek olan kıdem tazminatı 1475 sayılı kanunun 14. Maddesine göre belirlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz