2018 Kasım Ayına Ait İş Yeri Kira Artış Oranı

 

Kira artışlarında haksızlığa yer verilmemesi açısından devletin belirlediği rakamın üzerine çıkmamasına dair iş yeri ve konut kiracılarına gelen yasa da bundan sonra kira sözleşmesi biten ve yenilenmesine dair yeni sözleşme yapacak olan mülk sahipleri ve kiracılar için maksimum rakam ÜFE ve TÜFE oranına göre yapılacağı bildirilmişti. Buna göre ise 2018 Kasım ayına ait iş yeri kira artış oranı ise merak konusu olurken, Kasım ayında kira sözleşmeleri biten ve yenilenmesi gerekenler için ÜFE ve TÜFE oranı açıklandı. Buna göre maksimum yapılabilen yıllık zam oranı ise belli oldu.

Kasım 2018 ÜFE Oranları

 

Gayrimenkul kiralamalarında Kasım 2018 ÜFE oranı etkili olacağı için yıllık zam oranını belirlenmesinden dolayı merak edilen konular arasında yer alırken, Türkiye İstatistik Kurumu bu oranı açıkladı. Buna göre ise bu oran ortalama 23,73 artış gözlemlenmiş olup, geçtiğimiz yıla göre epeyce bir artış olduğu da gözlerden kaçmadı.

Hesaplama Örneği

 

İşyeri kira bedeli: 2.000 lira

Kira zam oranı: yüzde 23,73

Zam bedeli: 474,6 lira

Zamlı kira bedeli: 2.474,6 lira

Kasım 2018 TÜFE Oranı

 

2018 Kasım TÜFE Oranı Gayrimenkul kiralamaları için geçerli olan ikinci bir seçenek olurken, bu konuda ise gelen açılamalar ise yıllık artışın ÜFE’den daha düşük olduğu gözlemlendi. Türkiye İstatistik Kurumu Kasım ayına ait olan TÜFE Oranının ise 14,90 olduğunu açıkladı.

Hesaplama örneği

 

İşyeri kira bedeli: 2.000 lira

Kira zam oranı: yüzde 14,90

Zam bedeli: 298 lira

Zamlı kira bedeli: 2.298 lira

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz