2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

/ 19 Şubat 2018 / 4.286 / 5 Yorum

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Yeni yapılan yasal düzenlemelerle beraber 2018 yılında kentsel dönüşüm projelerine hız verilmesi amaçlanırken bu doğrultuda bir dizi değişiklikte hayata geçirildi. Kentsel dönüşüm nedeni ile evleri yıkılan kişilerin mağdur olmalarını sağlamak amacı ile çeşitli yardımlar yapılmakta olup bunlardan biride kentsel dönüşnüm kira yardımı olarak öne çıkmaktadır. Peki, 2018 kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları 2018

Kentsel dönüşüm kira yardımı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin belirli artları taşımaları gerekir. Bu şartlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenerek ilan edilir ve yine Bakanlık tarafından düzenlenir. Bakanlık tarafından belirlenen şartları taşıyan kişilerin 18 ay boyunca kira yardımı alma hakları bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka taşınmazlarını anlaşma yolu ile boşaltmış olmaları gerekir.

Riskli binanın anlaşma yolu ile boşaltılmadığı her durumda kira yardımı alınması kesinlikle söz konusu değildir. Anlaşma yolu ile kamulaştırılan, yıktırılan ya da tahliye edilen her türlü taşınmaz için sınırlı ayni hak sahipleri, kiracılar ve malikler kentsel dönüşüm kira yardımı alma hakkına sahiptir.

Kira Yardımı Alan Faiz Desteği Alabilir Mi?

Kentsel dönüşüm kira yardımı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta aynı anda kentsel dönüşüm faiz desteği alamayacaklarını bilmeleridir. Yani kişi kira yardımı mı alacak yoksa faiz desteği mi isteyecek önce buna karar vermesi gerekir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları Nelerdir? (5 Yorum)

  1. Kira yardımı almak için illa bi başka yere kiraya çıkmakmı lazım ikametimizi bi akrabamızın yanına alsak yine kira yardımı alabilirmiyiz.

    • Kentsel dönüşümden kira yardımı alabilmeniz için 3 aydır dönüşüm olacak yerde ikamet ediyor olmanız yeterli. Bunun sonrasında nerede kirada olduğunuz çok bir önem arz etmiyor diye biliyorum

  2. manisadaki bir evim için riskli yapı nedeni ile kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı için başvurum önce bakanlıkca uygun görüldü. bu arada istanbulda başka bir evim ise yine risklı yapı kapsamına alındı burası için devlet faiz destekli kredi aldım. kira yardımı ödemeleri yapılmayınca sorduğumda tc niz sisteme kayıtlı olduğundan faiz desteği aldığınızdan kira yardımı alamazsınız denildi.oysa faiz desteği istanbul kira manisadaki ev içindi iki ayrı gayrı menkülden birisi için faiz desteği diğeri için kira yardımı alamazmıyım? konuyu nereye şikayet etmem gerekli
    aydınlatabilirmisiniz?

  3. Merhaba ben babamla beraber müstakil bahceli yerde 2 ayrı evde oturmaktayız ikimizin ayrı ayrı kira almamız mümkünmü şartlar nelerdir tapumuz tek tapu ama 2 ayrı ev var ve biz evimizi kentsel dönüşüm durumundan mütait le anlaşıp vermeyi düşünüyoruz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim