2018 Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı İade İşlemleri

Kentsel dönüşümle ev sahibi olanlara müjdeli haber geldi. Kentsel dönüşüm kapsamında üretilen taşınmazlardan satın alan kişilerin tapu devir işlemleri için ödemiş oldukları tapu harcı tutarları iade edilmeye başlandı. Peki, kentsel dönüşüm tapu harcı iadesi nasıl alınacak, nereye başvuruda bulunulacak, kimlere tapu harcı iadesi yapılacak?

2019 Yılından Sonra Tapu Harcı Ödeyenleri Kapsıyor

Yapılan kanuni değişikliğe rağmen 27 Temmuz 2014 ve sonrasında kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen taşınmazların tapu işlemlerinde ödenen tapu harcı tutarı iade edilecek. Tapu harcı ödeyen kişilerin iade alabilmeleri için aşağıdaki adımları izlemeleri yeterli olacak;

  • Tapu harcı ödemesi yapılmasının üzerinden 30 günlük süre içerisinde ilgili vergi dairesine kişinin ödeme dekontu, riskli yapı muafiyet yazısı, tapu fotokopisi, riskli yapı belgesi ve sözleşmesini eklediği dilekçe ile başvuruda bulunması yeterli olacak.
  • 30 günlük sürenin aşılması durumunda ise Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden şikâyet edilerek başvuru gerçekleştirilecek.
  • 30 günlük süre içerisinde yapılan başvurunun Vergi Dairesi tarafından, 30 günlük süre dolduktan sonra yapılan başvurunun Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından reddedilmesi durumunda red tarihini takip eden 30 gün içinde Vergi Mahkemesi’ne dava açılması gerekiyor.
  • Tapu harcı iadesi davası açmak için ise vergi tahsil alındısı, tapu senedi fotokopisi, riskli yapı belgesi, riskli yapı muafiyet belgesi ve sözleşme örneği belgelerinin dava dilekçesine ek olarak sunulması isteniyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz