2018 Kira Artış Oranları Açıklandı

Yeni yıla girilmesi ile beraber yeni zam haberleri birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Kiracılar için büyük bir önem taşıyan kira artış oranları için yapılan zamda belirlendi ve 2018 kira artış oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından belirlenen yeni zam oranı ile beraber yeni yılda kiraları zamlanacak olan kiracılar yüzde 15,82 oranında artış yaşayacak.

Kira Sözleşmesi Ocak Ayında Yenilenecek Olan Kiracılar Etkilenecek

Açıklanan yeni kira sözleşmesi artış oranı ile beraber kira sözleşmesi Ocak ayından itibaren yenilenecek olan kiracılar artık yeni artış oranı üzerinden zamlı kira ödeyecekler. Belirlenen yeni oranla beraber 2017 yılında bin lira kira bedeli ödeyen bir kiracı 2018 yılında yeni artış oranı üzerinden hesaplanacak olan zamlı kira bedeli olarak 1. 158,20 lira kira bedeli ödemekle yükümlü olacak. Aynı kiracının bir yıl boyunca 2017 yılına oranla daha fazla ödeyeceği zam bedelinin toplamı ise 1.896 lira olacak.

İşyeri Kira Zam Oranı Ne Kadar Oldu?

Yukarıda açıklanan kira artış oranı sadece konutlar için geçerli olurken işyeri kira sözleşmeleri için ise sözleşme serbestisi uygulanıyor. İşyeri kiralamaları için düzenlenen kira sözleşmesi üzerinde yer alan yıllık kira zam oranları geçerli olurken sözleşmede böyle bir oran bulunmaması halinde ise işyeri sahibi dilediği oranda kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. 2020 yılı itibari ile ise bu uygulama sona erecek ve ÜFE oranlarına göre zam yapılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz