2018 Kira Beyannamesi Dönemi Bitti Mi?

2017 yılı içerisinde sahibi olduğu taşınmazı kiraya vererek kazanç elde eden kişilerin kira beyannamesi istisna tutarının üstünde kira geliri elde etmeleri durumunda kira gelir beyannamesi vermeleri gerekmektedir. 2018 kira gelir istisnası olarak uygulanan tutar ise konutlarda 3 bin 900 lira, işyeri kiralamalarında ise 30 bin lira olarak uygulanmaktadır.

2018 Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

2017 yılında konutlarda 3 bin 900 lira, işyerlerinde 30 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden kişiler 2018 kira beyannamesi vermekle yükümlüdür. Kira gelir vergisi ödemelerini isteyen kişiler iki taksit halinde yapabiliyor. 2018 kira beyannamesi birinci taksit ödemeleri hatırlanacağı üzere 1 Mart 2018 itibari ile başlamıştı. Kira gelir beyannamesi için verilen başvuru süresi 26 Mart itibari ile doldu. Ancak verilen karar sonucunda Gelir İdaresi Başkanlığı kira gelir beyannamesi vermek isteyen kişiler için başvuru süresini 2 Nisan tarihine kadar uzatma kararı aldığını duyurmuştu. Yeni bir uzatma kararı verilmediği için beyan süresi dolmuş oldu.

Kira Gelir Beyannamesi Verilmezse Ne Olur?

Sürenin dolmasına rağmen kira beyanı vermeyen kişiler büyük bir panik yaşarken beyanı vermeyi atlayan kişiler kira gelir beyannamesi istisnası hakkından yararlanma hakkını ellerinden kaybetmiş oldu. Maliye Bakanlığı tarafından gecikmenin fark edilmeden mükellefin kendisinin bu durumu düzeltmesi durumunda ise yeniden 3 bin 900 liralık istisna hakkından yararlanmasına izin veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz