2018 Kira Beyannamesi Verme Süresi Doldu Mu?

Mülkiyeti kendisine ait olan taşınmazı 2017 yılı içerisinde kiraya vererek bu kiralamadan kira geliri elde eden kişiler kira gelir beyannamesi vererek bu gelir için kira geliri vergisi ödemekle yükümlüdür. Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen tarihlerde verilen kira gelir beyannamesi için yine kira gelir vergisi ödemeleri de belirli tarih aralıklarında yapılmaktadır. Peki, 2018 kira beyannamesi verme süresi doldu mu?

Kira Beyannamesi Süresi Bitti Mi?

Normalde 26 Mart 2018 itibari ile kira gelir beyannamesi verme süresi dolmuştu. Ancak Maliye Bakanlığı yaşanan yoğunluk nedeni ile vatandaşların mağdur olmasını önlemek amacı ile kira gelir beyannamesi verme süresi için uzatma kararı aldı. Verilen kararla beraber Gelir İdaresi Bakanlığı kira gelir beyannamesi verme süresini 2 Nisan 2018 tarihine kadar uzattığını duyurdu. Ancak yapılan uzatma için son şans açıklaması yapılırken bir daha bu başvuru tarihinin uzatılmayacağı belirtildi.

Kimler Kira Gelir Vergisi Ödeyecek?

2017 yılında mülkiyeti kendisine ait olan taşınmazı bir başkasına kiralayan ve bu kiralama işlemi için belirlenen kira gelir muafiyeti tutarının üstünde kira geliri elde eden kişiler kira gelir vergisi beyanı vermekle yükümlüdür. 2018 konut kira gelir vergisi muafiyeti 3 bin 900 lira olarak uygulanırken işyeri kira gelir vergisi muafiyeti tutarı ise 30 bin liradır. Yani konutlarda 3 bin 900 liradan, işyerlerinde ise 30 bin liradan daha fazla tutarda kira geliri elde eden kişiler kira gelir vergisi beyannamesi vermekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz