2018 Kira Depozitosu Ne Kadar Olacak?

Bilindiği üzere kiralama işlemlerinde taşınmaz sahipleri kendilerini güvence altına alabilmek adına kaparo adı altında belirli bir miktarda kira depozito bedeli tahsil etmektedir. Ev sahipleri ile kiracılar arasında en çok tartışma yaratan konular arasında yer alan depozito tutarları kanunlar kapsamında uygulanmakta olup depozito bedeli de yine bu kapsamda belirlenmektedir. Peki, 2018 kira depozitosu ne kadar olacak?

Depozito Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren en önemli sorunların başında yüksek miktarda depozito talep edilmesi yer almaktadır. Ancak taşınmaz sahiplerinin talep edeceği depozito konusunda kanunlar kapsamında uygulanan bir üst düzey sınırı bulunmaktadır. Kanuni olarak ev sahipleri en fazla kiracılarından 3 aylık kira bedeline tekabül eden tutarda depozito talep etme hakkına sahiptir. Bu sınırın aşılması durumunda kiracının itiraz etme hakkı vardır. Örnek vermek gerekirse aylık bin lira kira bedeli ile taşınmazını kiraya veren bir ev sahibi en fazla 3 bin lira depozito isteme hakkına sahiptir.

Ev Sahibi Depozitoyu Ne Zaman İade Etmelidir?

Taşınmazın boşaltılması ve kira sözleşmesine uygun bir durumda bırakılması durumunda ev sahibi almış olduğu depozitoyu geri ödemekle yükümlüdür. Kanunlar kapsamında bu zorunluluk için de bir süre sınırlaması uygulanmakta olup ev sahibi kiracısı taşınmazını boşalttıktan sonraki 3 aylık sürenin dolmasının ardından depozito tutarını geri ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz