2018 Kira Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman?

Taşınmazlarını kiraya vererek kira geliri elde eden kişiler belirlenen kira geliri istisna tutarı üzerinde kira geliri elde etmeleri durumunda kira geliri vergisi ödemekle yükümlüdür. 2017 yılında taşınmazını kiraya vererek kira geliri elde eden kişiler 2018 yılında bu kira geliri üzerinden kira gelir vergisi ödemek zorundadır. İsteyen kişiler bu vergiyi tek seferde ödeyebileceği gibi isteyen kişiler de daha rahat bir şekilde vergi borçlarını ödemek amacı ile iki eşit taksit halinde ödeme yapma hakkına sahiptir. Peki, 2018 kira gelir vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman?

Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

2017 yılında verdiği taşınmazı üzerinden kira geliri elde eden ve yapmış olduğu giderleri düştükten sonra kira geliri konut kira geliri istisnası olan 3 bin 900 liranın, işyeri kira geliri istisnası olan 30 bin liranın üzerinde kalan kişiler kira gelir vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Kira gelir vergisi ödemeleri ilk olarak 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İsteyen kişiler bu tarih aralığında tek seferde vergi ödemesini yapabildiği gibi isteyen kişilerde taksitli ödeme seçeneğini tercih edebiliyor.

Kira Gelir Vergisinin 2. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden kişiler için ise ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz itibari ile başlamaktadır. 31 Temmuz tarihine kadar ödemelerin kesin olarak yapılması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz