2019 Kira Gelir Vergisi Beyanname Süresi

 

Bilindiği üzere işyeri kiralamaları ve konut kiralamaları yolu ile gelir elde eden kişilerin kira gelir vergisi ödemeleri yasal bir zorunluluktur. Kira geliri elde kişilerin bununla ilgili vergi ödeyebilmeleri için ilk olarak kira gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekir. Peki, 2019 kira gelir vergisi beyanname süresi nedir?

 

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

 

Her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kira gelir vergisi beyanname istisnası tutarının üzerinde kira geliri elde eden kişilerin bu geliri beyan ederek vergi ödemeleri yasal bir zorunluluktur. Kira geliri vergisini ödemekle yükümlü olan kişi bu geliri elde eden kişidir. Kira geliri elde eden kişiler her sene Mart ayının ilk gününden ayın 25’ine kadar bu vergiyi beyan ederek ödemekle yükümlüdür. Bu tarih hafta sonuna denk gelirse bu durumda süre ilk resmi iş gününe uzatılır. Yani ayın 25’i Cumartesi gününü denk gelirse bu durumda son beyan verme tarihi Pazartesi olarak uygulanır.

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

 

Maliye Bakanlığı tarafından mükelleflerin işlemlerini kolaylaştırmak adına Hazır Beyan Sistemi hizmeti verilmektedir. Yani kira gelir beyannamesi vermek isteyen kişiler Maliye Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden hazır kira geliri beyannamesi doldurarak bu şekilde kira gelirlerine ilişkin vergilerini ödeyebilmektedir. Kira geliri istisnası 2019 yılında konutlarda 3 bin 900 lira konut dışı taşınmazlarda ise 30 bin lira olarak uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz