2019 Kira Gelir Vergisi Eksik Beyan Cezası

2017 senesinde sahibi olduğu konutu ya da işyerini kiraya vererek kira geliri elde eden taşınmaz sahipleri 2018 yılında bu geliri beyan etmekle yükümlü tutuluyor. 1 Mart – 26 Mart tarihleri arasında kira geliri beyannamesi vermesi gerekiyor. Ancak bazı vergi mükellefleri daha az vergi ödemek adına düşük kira gelir vergisi beyanında bulunabiliyor. Peki, kira gelir vergisinin eksik beyan edilmesi durumunda ödenecek olan ceza tutarı ne kadar oluyor?

Eksik Beyan Cezası Ne Kadar?

 

Elde etmiş olduğu kira bedeli tutarını daha az vergi ödemek üzere olduğundan düşük gösterilmesine eksik beyan adı verilmektedir. Durumun Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilmesi durumunda ise eksik beyan cezası uygulanır. Kira gelir vergisi eksik beyan cezası olarak kişinin 3 bin 900 liralık konut kira geliri istisnası hakkından yararlanmasına izin verilmez. Kira gelir vergisi beyanı verilmezse ise bu durumda iki kat 1.derece usulsüzlük cezası uygulanıyor ve ardından takdir komisyonu kira bedelini belirleyerek kira gelir vergisi hesaplanıyor.

 

Kira Gelir Vergisi İstisnası Ne Kadar?

 

Evi olan ve kiraya veren kişilerin elde ettikleri gelir üzerinden belirlene kira gelir vergisi istisnası üzerinde kalmaları durumunda kire gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Bu tutar konut kira geliri elde eden kişiler için 3 bin 900 lira olara uygulanırken işyeri kira gelir vergisi istisnası ise 30 bin lira olarak uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz