2019 Kira Gelir Vergisi İstisnası 

 

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında sahip olduğu taşınmaz malı kiraya vermek sureti ile gelir elde eden kişilerin 2019 yılında kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Ancak bunun için uygulanan belirli bir kira gelir vergisi istisnası sınırı uygulanıyor. Bu sınırı aşmayan kişilerin kira geliri vergisi ödemeleri gerekmezken sınırı aşan kişilerin ise mutlaka kira geliri beyannamesi vererek bu gelirlerini vergilendirmeleri gerekiyor. Kira geliri muafiyeti her sene yeniden belirlenirken 2019 kira gelir vergisi istisnası ise belirlemiş durumda.

 

Kira Geliri Muafiyeti 2019

 

2019 yılında verilecek olan kira geliri vergi beyannamesi için uygulanacak olan kira geliri muafiyeti meskenlerde 3 bin 900 lira olarak belirlendi. Yani 2018 yılında 3 bin 900 lira ve bu tutarın altında kira bedeli elde eden kişilerin kira geliri vergisi ödemeleri gerekmiyor. Ancak bu sınırı aşan kişilerin 2019 yılının Mart ayında kira geliri vergi beyannamesi vermesi gerekiyor. 25 Mart tarihine kadar beyanname verecek olan kişilerin ilk ödemelerini ise yine Mart ayında yapmaları gerekiyor. Kira geliri ikinci taksit ödemesi ise Temmuz ayında yapılması gerekiyor.

 

İnternetten Kira Geliri Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

 

Kira geliri elde eden kişilerin bağlı oldukları vergi dairelerini ziyaret ederek şahsen başvuruda bulunarak beyanname vermesine izin veriliyor. Ancak isteyen kişiler için internetten beyanname verme olanağı da sunuluyor. Bunun için önceden hazırlanmış kira beyannamesi uygulamasına giriş yapmanız ve ardından açılan formda sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterli oluyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz