2018 Kira Sözleşmesi Damga Vergisi Oranı Açıklandı

 

İşyeri ve konut gibi taşınmazların kiralama işlemlerinde tarafların kendi hak ve sorumluluklarını belirlemek adına kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Belirli koşullar altında imzalanan bu kira sözleşmelerine ilişkin olarak damga vergisi ödemesi yapılması gerekmektedir.

Kira Sözleşmesinde Damga Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Karşılıklı olarak tarafların kira sözleşmesini kendileri arasında düzenleyerek şahitler arasında imzalamaları durumunda damga vergisi ödemesi söz konusu olmuyor. Ancak kira sözleşmesinin noter huzurunda düzenlenmesi ve noter onaylı kira sözleşmesi imzalanması durumunda damga vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. İmzalanan sözleşmenin nüsha sayısı belirtilmezse bu durumda sözleşmenin 2 nüsha olarak düzenlendiği kabul ediliyor ve buna göre damga vergisi ödemesi tahsil ediliyor.

2018 Yılında Damga Vergisi Ne Kadar Oldu?

 

62 sayılı Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği içerisinde yer alan damga vergisi oranları 2018 yılında binde 1,89 olarak uygulanacak. Kira sözleşmesinin kefilli düzenlenmesi durumunda ise damga vergisi ödemesine ek olarak binde 9,48 oranında harç ödemesi gerçekleştirilecek. Yani kefilsiz kira sözleşmesi için sadece binde 1,89 oranında damga vergisi ödemesi yeterli olurken kefilli kira sözleşmesi için ise damga vergisine ek olarak binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılması da gerekecek. Ödenecek olan tutar kira bedeli üzerinden kiralama süresine göre belirlenecek ve elde edilen rakam üzerinde yukarıda yer alan oranlarda vergilendirme işlemi yapılarak ödeme tahsil edilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz