2018 Kira Sözleşmesi Döviz Yasağı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile kira sözleşmelerine döviz yasağı getirilmişti. Alınan bu karar sonrasında hem bundan sonra taşınmazlar için dövizle kira sözleşmesi düzenlenmesi yasaklandı hem de süresi devam eden sözleşmelere Türk Lirasına dönüş zorunluluğu getirildi. Kiralamaların yanı sıra dövizle gayrimenkul satışı yapılması da yasaklanmış oldu.

Dövizle Kira Sözleşmesi Düzenlenmesi Yasaklandı

Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile beraber bundan sonra dövizle kira sözleşmesi düzenlenmesi resmi olarak yasaklanmış oldu. Yasak kararının ardından dövizle kira sözleşmesi yapan kişilere para cezası kesilecek. Yine dövizle düzenlenen kira sözleşmelerine 30 gün süre içerisinde Türk Lirasına dönme zorunluluğu getirildi. Bu karara uymayan kişilere de para cezası ile yaptırım uygulanmasının önü açılmış oldu.

Kira Sözleşmesi Döviz Yasağı Metni

“Türkiye’de yerleşik kişilerin Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dâhil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.

Bu kararın 4’üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş, yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz