2018 Konut KDV İstisnası Hakkından Kimler Yararlanacak?

Türk ekonomisinin tartışmasız en büyük itici güçlerinden biri olan inşaat sektörünün desteklenmesi amacı ile verilen desteklere devam ediliyor. Bunlar arasında yer alan ve en önemlilerinden biri olarak kabul edilen KDV istisnası için yeni detaylar ortaya çıkmayı sürdürüyor. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, iş merkezi ya da kanuni merkezi ülkemizde bulunmayan ve yurt dışına yerleşmiş gerçek kişilerin ülkemizden satın alacakları konut ve işyerleri için KDV istisnası uygulanacağını duyuruldu.

Amaç Yurtdışından Döviz Akışını Sağlayabilmek

Özellikle de gurbetçilerin yoğun ilgi gösterdiği KDV’siz konut satışları için belirli kriterler aranacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal konut ya da işyeri satışı için ödenmesi gereken bedelin en az yüzde 50’lik bölümünün yurt dışından döviz olarak getirilmesi gerektiğini belirtti. Yine kalan tutarda en az 1 yıl içerisinde yurt dışından döviz olarak getirilerek ülkeye sokulacak. Bu sayede hem ülkeye döviz akışı sağlanacak hem de artan konut stoklarının azaltılması başarılacak.

KDV’siz Alınan Konutlar 1 Yıl Boyunca Satılamayacak

Sunulan KDV istisnası hakkından yararlanarak konut ya da işyeri satın alan kişiler yine 1 sene boyunca bu konutu ya da işyerini kesinlikle elden çıkarmayacak, satmayacak ya da tapuyu devredemeyecek. Bu kurala uymayan kişiler satışı gerçekleştirmeleri durumunda muaf tutuldukları KDV bedelini ödemekle yükümlü tutulacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz