2018 Lojman Kira Bedeli Hakkında Merak Edilen 4 Soru ve Yanıtı

Devlet tarafından sunulan lojman imkânlarından yararlanan kişilerin ödemiş oldukları lojman kira bedelleri için 2018 yılında uygulanacak olan rakamlar belirlendi. 1 Ocak itibari ile Resmi Gazetede yayımlanarak hayata geçirilen 380 Nolu Milli Emlak Genel Tebliği ile bir dizi yenilik hayata geçirildi. İşte yeni yayımlanan tebliğ ile beraber yapılan değişiklikler hakkında en çok merak edilen 4 soru ve yanıtı…

Lojman Kira Bedeli 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

Yapılan yeni zamlarla beraber kerpiç, ahşap, bağdadi ve buna benzeyen yapılarda metrekare başına lojman kira bedeli 2,07 lira olarak belirlendi. Kalorifersiz konutlarda bu bedel metrekare başına 3,24 lira olarak uygulanırken kaloriferli konutlarda ise 4,25 olarak uygulanacak.

Lojman Kira Bedeli 2018 Yılında Nasıl Hesaplanacak?

Yukarıda belirtilen oranlar ile beraber 100 metrekare büyüklüğe sahip olan kerpiç, ahşap, bağdadi ve buna benzeyen yapılarda ödenecek kira bedeli 207 lira olacak. Kalorifersiz konutlarda 324 lira ve kaloriferli konutlarda da yine 100 metrekarelik konut için kira bedeli 425 lira olacak.

2018 Yılında Lojman Kira Bedellerine Hangi İlave Bedeller Uygulanacak?

(1) 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,50 TL/metrekare ilave kira bedeli alınır.

(2) Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

  1. a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,95 TL/metrekare,
  2. b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,82 TL/metrekare,
  3. c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,76 TL/metrekare,

ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,44 TL/metrekare, ilave kira bedeli alınır.

Lojman Kira Bedelleri 2018 Yılında Ne Kadar Zamlandı?

2018 yılında yapılan zamlarla beraber kaloriferli konutlarda kira bedeli 52 kuruş artarak 4,25 lira seviyesine yükseldi. Kalorifersiz konutlarda metrekare başına 40 kuruş zamlanırken kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda ise metrekare başına 25 kuruş zam geldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz