2018 Mart İşyeri Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Kira sözleşmelerinde uygulanacak olan zam oranın belirlenmesinde kullanılan ÜFE oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan yeni oranlar ile beraber Mart ayında kiralarına zam yapılacak olan kişilerin ne kadar fazla para ödeyecekleri belli oldu. Peki, 2018 Mart işyeri kira artış oranı ne kadar oldu?

İşyeri Kira Zam Oranı 2018 Belli Oldu Mu?

Hayır, işyeri kira sözleşmelerinde uygulanan zam oranı için belirlenen bir rakam bulunmamaktadır. Çünkü kira sözleşmelerinde uygulanan zam için sözleşme serbestisi uygulanmaktadır. Yani açıklanan 2018 Mart enflasyon oranları sadece konut kiraları için uygulanmakta olup işyeri kira sözleşmeleri için herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. İşyeri kira sözleşmesi serbestisi 2020 yılına kadar geçerli olup o tarihe kadar farklı bir uygulamaya geçilmezse 2020 yılının başında işyeri kira zam oranı içinde enflasyon oranlarının uygulamasına geçilecektir.

İşyeri Kira Zam Oranı Nasıl Belirlenir?

İşyeri kira sözleşmesi imzalayan kişiler sonradan zam oranı nedeni ile anlaşmazlık yaşanmaması adına mutlaka sözleşmenin yenilenmesi durumunda uygulanacak olan zam oranını sözleşmeye madde olarak eklemelidir.  Kira sözleşmesinde zam oranı belirtildiyse bu oran uygulanırken zam oranının belirlenmediği durumlarda işyeri sahibi istediği zam oranını uygulama hakkına sahiptir. Konut kiralarına yapılacak olan zam oranı ise 2018 Mart enflasyon oranı olarak açıklanan yüzde 15,50 olarak belirlendi. Ancak işyeri sahiplerinin bu orana uyma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz