2019 Mirasçılık Belgesi Dilekçe Örneği

Vefat eden kişiden kalan mirasın kimlere dağıtılacağı ve miras dağılma paylarını gösteren belgeye mirasçılık belgesi adı verilmektedir. Veraset ilamı çıkarmak isteyen kişilerin vefatı takip eden 1 ay içerisinde gereken evraklar ile beraber başvuruda bulunarak yasal prosedürü başlatmaları gerekmektedir.

Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

Mirasçılık belgesi çıkarılması için kullanılabilecek olan 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunulmasıdır. Yazılan mirasçılık belgesi dilekçe örneği ve aile nüfus kaydı belgeleri ile mahkemeye başvuruda bulunmanız yeterlidir. Bunun ardından mahkeme dava günü verir ve bu tarihte yasal bir engel bulunmaması durumunda mirasçılık belgesi yazılarak davacılara teslim edilir.

İkinci yöntem ve çok daha kolay olanı noter üzerinden yapılan başvurudur. Ancak noterden veraset ilamı çıkarmak için tüm yasal mirasçıların Türkiye’de ikamet etmeleri zorunludur. Yasal mirasçılardan bir tanesinin bile yurt dışında olması durumunda veraset ilamı yani mirasçılık belgesi sadece Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden verilebilmektedir.

Mirasçılık Belgesi Dilekçe Örneği

……………….Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliğine

Davacı: Adı ve Soyadı, kimlik numarası, adresi

Davalı: Hasımsız

Dava: Mirasçılık Belgesi Verilmesi

Miras Bırakan:……….; …. VE …. olma, …/…./…. doğumlu, … (il) … (ilçe) Cilt:… Aile Sıra No:… Birey Sıra No:… de nüfusa kayıtlı …/…/2018 tarihinde vefat etti.

Maddi Sebepler:

1-Yukarıda kimlik bilgileri yazılı Mirasbırakanım vefat ederek geride mirasçı olarak (EŞİ…… İLE ÇOCUKLARI …… VE C……..’yi bırakmıştır. Başkaca gaip veya sağ mirasçısı yoktur.

2-Miras intikal ve paylaşma işlerinde kullanılmak üzere mirasçılık belgesi verilmesi için bu davanın açılması zorunluluğu ortaya çıktı.

Hukuki Sebepler: Türk Medeni Kanunu’nun 495 ve devamı maddeleri

Deliller: Nüfus kayıtları vs. deliller

Sonuç İstem: Yukarıda açık kimliği yazılı Mirasbırakanım’ın mirasçılık belgesinin tanzim olunarak tarafıma verilmesini en derin saygılarımla arz ve talep ederim.

…/…./2018

Davacı

İmza

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz